Ksiądz mgr Sławomir Kowalski został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Jest to odznaczenie przyznawane przez Ministra Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. Medal został wręczony w trakcie regionalnej uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej, która odbyła się 16 października 2018r. w Domu Polonii w Pułtusku. Cała społeczność Naszego Przedszkola gratuluje Księdzu Proboszczowi otrzymanego wyróżnienia. Przyznany medal jest też okazją, by wyrazić naszą wdzięczność i podziękowanie Księdzu Proboszczowi za obecność wśród nas i dla nas.

 

W dniu 16 października, rozpoczęły się w naszym przedszkolu tegoroczne spotkania z teatrem. Teatrzyk Ssmyk z Białegostoku przedstawił bajkę pod tytułem ,, Lusterko”. Na początku aktorki rozmawiały z przedszkolakami o zasadach zachowania się w teatrze. Następnie dzieci poznały główną bohaterkę o imieniu: Lusterko, która aby stać się wróżką musiała poznać świat ludzi. W owym świecie znajdują się ludzie, o różnych charakterach, z problemami, całkiem inni od naszej bohaterki. Lusterko oraz napotkane dziewczynki uczą się nawzajem co jest dobre a co złe. Doświadczona już, główna bohaterka otrzymuje wymarzone skrzydła i różdżkę. Dzieciom podobała się bajeczka, a także to, że brały czynny udział w spotkaniu, podpowiadając aktorom, naprawiając dekoracje i bawiąc się z nimi w chowanego. Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy na kolejne spotkanie!

Grażyna Majewska

 

Podczas wycieczki do parku dzieci z grupy „Pszczółki” odwiedziły także miejsca pamięci m.in. pomnik Jóżefa Piłsudskiego. Pamiętając o setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę kształtujemy postawy patriotyczne wśród naszych podopiecznych.

Aleksandra Członka-Chmielewska, Grażyna Majewska

 

Wykorzystując piękną pogodę i uroki jesieni grupa „Pszczółki” udała się do parku. Park odkrył przed nami swe piękno. Podziwialiśmy jesienne barwy, rosnące krzewy i drzewa. Podczas wycieczki zbieraliśmy najpiękniejsze kolorystycznie liście, żołędzie, kasztany, którymi później przyozdobiliśmy kącik przyrody. Dużo radości sprawiło bieganie i baraszkowanie wśród miękkich, pachnących liści. Znaleźliśmy też chwilę czasy, by odpocząć przy szumie fontanny i zjeść mała przekąskę. Wycieczka dostarczyła nam wiele radości i ciekawych wiadomości o jesiennym parku.

Aleksandra Członka-Chmielewska ,Grażyna Majewska

 

 

Teatr to magiczne miejsce. To miejsce, które nie tylko bawi, ale i uczy, rozwija dziecięcą wyobraźnię, kształtuje uczucia i emocje, uczy wartości, takich jak: dobro, miłość, przyjaźń, sprawiedliwość, czy nadzieja. Przekonały się o tym – już nie po raz pierwszy – nasze najstarsze przedszkolaki – uczestnicząc w dniu 29 października w spektaklu teatralnym „ Psia kość”, rozegranym na deskach „Teatru lalek” w Olsztynie. Premierowy spektakl w reżyserii Marioli Ordak-Świątkiewicz, to adresowana do szerokiego grona publiczności - ciepła, zabawna, pełna uroku, wzruszająca opowieść o wartościach uniwersalnych: przyjaźni, miłości, bliskości, nadziei i zaufaniu. Po spektaklu dzieci miały okazję uczestniczyć w warsztatach teatralnych, podczas których zostały zapoznane z mini słowniczkiem teatru, zobaczyły różne rodzaje lalek i masek teatralnych, dowiedziały się także, w jaki sposób – krok po kroku – powstaje spektakl. Ogromne wrażenie zrobiła na dzieciach wizyta w plastycznej pracowni teatralnej, miejscu – gdzie powstaje scenografia, lalki, kostiumy – czyli cały świat na scenie, który zaprojektował scenograf. Pobyt w Olsztynie zakończyliśmy wspólnym posiłkiem w restauracji Mc Donald. Pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do przedszkola.

Elżbieta Wtulich

We wtorek, 9 października, przedszkolaki z grupy ,,Pszczółki" rozmawiały o tym, jak ważne dla naszego organizmu i zdrowia jest spożywanie owoców. Określały również ich kształt, kolor, wielkość oraz nazwę. W tym dniu dzieci miały dużo pracy, ponieważ ich zadaniem było pokrojenie owoców na kawałki, a następnie nadziewanie na patyczki by powstały pyszne  i zdrowe szaszłyki owocowe. Po skończonej pracy wszystkie dzieci ze smakiem zjadły własnoręcznie przygotowane owocowe przysmaki, których przygotowanie dało dzieciom wiele satysfakcji i radości.

Grażyna Majewska, Aleksandra Członka- Chmielewska

Blok tematyczny „ Jessienne dary” Sówki zakończyły zajęciami praktycznymi, podczas których wykonały bogatą w witaminki - sałatkę owocową . Przed przystąpieniem do pracy dzieci przypomniały sobie o zasadach higieny i bezpieczeństwa obowiązujących podczas pracy kulinarnej. Przygotowane smakołyki przedszkolaki degustowały z wielką radością i jeszcze większym smakiem…

Elżbieta Wtulich

Z okazji „Dnia głośnego czytania”, a także rozwijania zainteresowań czytelniczych - dzieci z grupy „Sówki” – w dniu 28 września, wybrały się do Biblioteki Pedagogicznej, gdzie miały okazję poznać japońską technikę czytania i opowiadania bajek „ Kamishibai” (kami – to papier; shibai – to teatr). Technika powyższa wykorzystuje plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą skrzynkę – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania. Przedszkolaki wysłuchały treści bajki pt. „Przygody pingwina Pingo - nieznośne śmieci w oceanach”. Obejrzały również film edukacyjny „Segregacja śmieci”, a następnie wykonały pracę plastyczną związaną z tematyką filmu. Bardzo dziękujemy Paniom z Biblioteki za poświęcony nam czas. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.

Elżbieta Wtulich

20 września świętowaliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Nauczycielki przygotowały różne atrakcje dla podopiecznych. Były tańce i wspólne śpiewanie przy skocznej muzyce, balony, konkursy. Każda grupa z pomocą wychowawców pięknie pokolorowała plakat przedstawiający kontury dziecka zamieniając je w wesołego przedszkolaka. Na twarzach dzieci gościł uśmiech, ponieważ każdy wychowanek wiedział, że to jego święto. Dzieci otrzymały odznakę Wzorowego Przedszkolaka, aby upamiętnić pełen radości i pozytywnych emocji dzień.

 

 Koordynatorki Dnia Przedszkolaka:

A.Członka- Chmielewska,

Grażyna Majewska

 

W czwartek, 20 września, rozpoczęliśmy tegoroczną muzyczną przygodę z panią Kasią Sobczyk. Tym razem oprócz pięknie zaśpiewanych piosenek, pani Kasia uraczyła nas pouczającą opowieścią o Konikach polnych, które zapomniały gry na skrzydełkach, krasnoludkach i Zielonej Wróżce. ,,Gwoździem" spotkania był pan Janusz - koncertmistrz w Olsztynie, a zarazem tytułowy ,, wirtuoz skrzypiec". Przepięknie zagrał na skrzypcach przejmujące, ale i wesolutkie utwory, wprowadzając nas w odpowiedni nastrój. Nie obyło się bez muzycznych zagadek i tanecznej gimnastyki, w których to konkurencjach, dzieci wzięły z powodzeniem czynny udział. Następne spotkanie za miesiąc. Już czekamy z niecierpliwością!

Grażyna Majewska