W piątek (25 stycznia) w naszym przedszkolu już po raz siódmy odbył się Międzyprzedszkolny konkurs kolęd i pastorałek. Do konkursu przystąpiło 11 solistów i 4 duety. Uczestnicy oceniani byli przez jury w składzie: Bożena Jabłonowska, Małgorzata Dobrowolska i Joanna Jastrzębowska. Po uroczystym powitaniu przybyłych gości i przypomnieniu zasad oceniania, wszyscy zebrani wsłuchiwali się w przepięknie wyśpiewywane ze sceny utwory. Mogliśmy podziwiać nie tylko rekwizyty i stroje uczestników. Nie zabrakło także instrumentów i układów choreograficznych. Po zakończeniu przesłuchań, uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek przy dźwiękach kolęd, a jury udało się na naradę. Wybór nie był prosty, gdyż w tym roku poziom konkursu okazał się naprawdę wysoki. Laureatami zostali

W kategorii soliści (5 latki) – jury przyznało dwa I miejsca

I miejsce – Lena Gromadzka (Niepubliczne Przedszkole „Bajkowy Dworek”)

I miejsce – Nina Żak (Miejskie Przedszkole Samorządowe nr 1)

II miejsce – Aleksandra Pawłowska (Publiczne Przedszkole Dzieciątka Jezus)

III miejsce – Paulina Morawska (Publiczne Przedszkole Dzieciątka Jezus)

Wyróżnienie otrzymali:Aleksander Sobecki i Amelia Leszczyńska (Niepubliczne Przedszkole Terapeutyczne „Dobre Miejsce”

W kategorii soliści (6latki)

I miejsce – Iga Iwańska (Miejskie Przedszkole Samorządowe nr 3)

II miejsce – Paweł Kowalski (Miejskie Przedszkole Samorządowe nr 4)

III miejsce – Lena Dobrzyńska (Miejskie Przedszkole Samorządowe nr 2)

Wyróżnienie otrzymali: Marcel Tomczak i Filip Jasiński

W kategorii duety (5 latki) – jury nie przyznało żadnego miejsca, natomiast wyróżnienie otrzymała Aleksandra Tucholska i Nadia Ludwikowska z Miejskiego Przedszkola Samorządowego nr 2.

W kategorii duety (6 latki) – jury również nie przyznało miejsc, a wyróżnienia otrzymali : Natalia Lee i Arsenii Melnyk z Niepublicznego Przedszkola „Bajkowy Dworek” oraz Maja Jóźwik i Antonina Duda ze Szkoły Podstawowej nr 6.

Wszystkim laureatom i uczestnikom serdecznie gratulujemy.

Organizatorki konkursu: Joanna Wiśniewska, Aleksandra Zakrzewska

W   czwartek, 24 stycznia, nasze przedszkole odwiedziła pani Kasia Sobczyk. Zaprosiła nas do ,,Pogodowego Królestwa". Opowiedziała piękną historyjkę o Królu Deszczu i Królowej Wietrze oraz ich dzieciach:Wiosence, Latesi , Jesionce, Zimulce i Piorunku. Księżniczki miały kryształową kulę, dzięki, której zmieniały pory roku. Kiedy nastała jesień Piorunek niechcący rozbił kulę. Jesień trwała długo, zima nie mogła się pojawić. W końcu królewicz przyznał się mamie, a ta naprawiła szkodę. Nastała zima...Pani Kasia zachęciła dzieci do zabaw zimowych. Dzieci nauczyły się nowych pojęć muzycznych: forte-głośno, piano-cicho. Poznały też instrument dęty blaszany – trąbkę. Trębacz zagrał hejnał. Oczywiście były zimowe zagadki, na które dzieci odpowiedziały śpiewająco. Dziękujemy pani Kasiu i do zobaczenia!

Grażyna Majewska

W minionym tygodniu w naszym przedszkolu odbyły się Uroczystości związane z Dniem Babci i Dziadka. Każda z grup przygotowała dla swoich gości program artystyczny, po którym miał miejsce przepyszny poczęstunek. 15 stycznia (wtorek) grupa Biedronek zaprezentowała krótki program artystyczny, na który złożyły się wiersze, piosenki a także układy taneczne. Dziadkowie i Babcie nie kryli wzruszenia oglądając swoje wnuczki i wnuków, którzy po raz pierwszy wobec tak licznej publiczności, składali życzenia. Jednym z najbardziej wzruszających momentów był „Taniec z chusteczką”, w którym najmłodsza grupa mogła pokazać swoje zdolności taneczne. Po programie artystycznym, każde z dzieci wręczyło swoim Dziadkom i Babciom własnoręcznie wykonane upominki. Następnie wszyscy goście zostali zaproszeni na smaczny poczęstunek wraz ze swoimi „małymi skarbami”.

17 stycznia (czwartek) grupa Pszczółek podjęła przybyłych gości, niezwykle bogatym w wiersze i piosenki, programem artystycznym. Po zakończeniu części słowno-muzycznej, odbyły się konkursy z udziałem dzieci i ich Dziadków : „Taniec z balonem”, „Zwijanie włóczki”, „Czy dziadek umie zawiązać kokardę?”. Jednak największą popularnością wśród uczestników cieszyła się zabawa „Czy to mój wnuczek?”, w której dziadkowie mieli za zadanie odgadywać, który spośród czwórki zaproszonych dzieci to jego wnuczek. Identyfikacja następowała wyłącznie na podstawie wypowiedzianego przez dziecko słowa: „babcia” lub „dziadek”. Wszyscy bezbłędnie rozpoznawali swoich wnuczków. Po takiej dawce emocji, wszyscy goście zasiedli do wspólnego poczęstunku.

18 stycznia (piątek) grupa najstarszych przedszkolaków, Sówek, zaprezentowała przed zgromadzoną publicznością swój wyjątkowy program artystyczny. Po licznych wierszach i piosenkach związanych z tematyką Dnia Babci i Dziadka, przedszkolaki zaprezentowały taniec z rekwizytami, a następnie chórem zaśpiewały wszystkim zebranym Babciom i Dziadkom uroczyste „Sto lat”. Ich przepiękny, radosny śpiew dało się słyszeć w całym Przedszkolu.

Świętowanie Dnia Babci i Dziadka było wyśmienitą okazją do uświadomienia dzieciom, jak ważną rolę odgrywają dziadkowie w życiu rodziny. Jeszcze raz życzymy wszystkim „Sto lat!”.

Aleksandra Zakrzewska

Cudowne i niepowtarzalne chwile towarzyszyły w dniu 6 stycznia Rodzicom, Dzieciom, pracownikom przedszkola Dzieciątka Jezus oraz wszystkim przybyłym gościom, kiedy to najstarsza grupa przedszkolaków zaprezentowała swe zdolności aktorskie, podczas przedstawienia jasełkowego wystawionego na przedszkolnej Mszy Świętej w Kościele Św. Rodziny w Mławie. Mali aktorzy we wspaniałych strojach prezentowali się doskonale. Podczas inscenizacji dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu  w ubogiej stajence. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich – minioną już niestety – świąteczną atmosferą i wielką radością. Nasi wyjątkowi aktorzy za odwagę, cierpliwość, a przede wszystkim za swe zdolności wokalne i recytatorskie zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Dzieciom gratulujemy, a Rodzicom i Panu Krzysztofowi bardzo dziękujemy za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu tego niezwykłego wydarzenia.

Elżbieta Wtulich

W piątek 4 stycznia w Biedroneczkach odbyły się zajęcia otwarte z udziałem rodziców. Na początku przedszkolaki zaprezentowały piosenkę o Mikołaju akompaniując na instrumentach. Następnie przy wspólnym stole dzieci wraz z rodzicami rozpoczęły dekorowanie ramek, które staną się jednym z upominków dla babci i dziadka. Była to wyśmienita okazja do nauki współpracy, kreatywności i świetnej zabawy. Efekty przeszły najśmielsze oczekiwania.

Joanna Wiśniewska, Aleksandra Zakrzewska

 

Dzień Wigilii w naszym przedszkolu przypadł w tym roku na 21 grudnia. Miał wyjątkową, niecodzienną oprawę. W tym wyjątkowym dniu wszystkie przedszkolaki weszły do sal elegancko ubrane. Od rana przygotowywaliśmy się na do rozmowy ze św. Mikołajem a także utrwalaliśmy poznane piosenki świąteczne oraz kolędy. Zaraz po obiedzie wspólnymi siłami przygotowywaliśmy i dekorowaliśmy stoły, na których znalazło się wiele pysznych smakołyków dla dzieci. Na białych obrusach pojawiły się pięknie własnoręcznie wykonane stroiki bożonarodzeniowe. Pamiętaliśmy o pachnącym sianku pod stołem oraz dodatkowym miejscu dla niespodziewanego gościa. Kiedy wszystko było już gotowe razem z panią Dyrektor Bożeną Jabłonowską zebraliśmy się wszyscy w świątecznie udekorowanej sali Pszczółek, gdzie łamaliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie życzenia. Następnie zasiedliśmy wspólnie do stołu, gdzie z wielką przyjemnością pałaszowaliśmy słodkie pyszności przygotowane przez naszych Rodziców. W trakcie poczęstunku pojawił się długo wyczekiwany gość z workiem pełnym prezentów. Św. Mikołaj z radością powitał dzieci dźwiękiem dzwoneczków. Każda z grup zaprezentowała wiersz lub piosenkę w podziękowaniu za niespodzianki. Ten radosny moment uwieczniliśmy na wspólnej fotografii. Przedszkolna Wigilia upłynęła w miłej, rodzinnej atmosferze. Dziękujemy rodzicom, którzy zaangażowali się w pomoc w przygotowaniu tej uroczystości.

 Joanna Wiśniewska

W grudniu w naszym przedszkolu odbył się wewnątrzprzedszkolny konkurs plastyczny pt. ,,Aniołek bożonarodzeniowy”. Jego celem było kultywowanie tradycji świąt Bożego Narodzenia, pogłębianie wiedzy na temat symboli związanych ze świętami, rozwijanie aktywnej twórczości plastycznej dzieci oraz prezentacja anioła bożonarodzeniowego jako elementu tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Do organizatorów wpłynęło 35 własnoręcznie wykonanych aniołów. Wszystkie tak samo piękne, interesujące. Każda praca precyzyjnie wykonana według własnego pomysłu autora. Niektóre zrobione ze szkła, inne z papieru, z gliny, a jeszcze inne z materiału. Pomysłów było wiele. Organizatorki pani Joanna Wiśniewska oraz Aleksandra Zakrzewska miały bardzo trudną decyzję do podjęcia aby wyłonić najbardziej oryginalne prace. Dlatego jednogłośnie wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplom za zajęcie I miejsca oraz upominek. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 20 grudnia, podczas którego pani dyrektor Bożena Jabłonowska gratulowała wszystkim laureatom oraz wręczyła nagrody. Cieszymy się, ze tego rodzaju konkursy są mile widziane przez przedszkolaki i ich rodziców. Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach w naszym przedszkolu.

Joanna Wiśniewska

6 grudnia w grupie Biedroneczki w bardzo dobrym nastroju obchodziliśmy Mikołajki. Jest to u nas tradycją, że w tym dniu bawimy się wspólnie, śpiewamy piosenki o tematyce świątecznej oraz znajdujemy drobne upominki pod choinką. W tym roku św. Mikołaj wysłał do nas swoją pomocniczkę Mikołajkę, która przeczytała dzieciom list od niego oraz wręczyła prezenty. Był to dzień przepełniony radością ale i wspólnym oczekiwaniem na święta Bożego Narodzenia.

Joanna Wiśniewska

„BRANIE NAPEŁNIA RĘCE, DAWANIE - SERCE…”

Za nami trzecia edycja akcji „Prezent pod choinkę dla Dzieci z Domów Dziecka w Kowalewie”. W tym roku obdarowaliśmy Wychowanków książkami oraz przygotowanymi przez Rodziców i Przedszkolaków z grupy Sówek – pierniczkami. Dziękujemy wszystkim, którzy okazali wielkie serce, włączając się w to piękne dzieło.

Elżbieta Wtulich – koordynator akcji.