W środę (29 maja) grupa „Biedronek” odwiedziła Wioskę Garncarską w Kamionce. Cóż to było za przeżycie!!! Pierwsza autokarowa wycieczka „Biedronek” dostarczyła wielu emocji i doświadczeń. Najpierw dzieci wzięły udział w warsztatach, na których samodzielnie lepiły naczynia z gliny. Zadanie wymagało koncentracji i było doskonałym ćwiczeniem dla małych paluszków i zwinnych rączek. Dzieci poradziły sobie rewelacyjnie, a każde naczynie stało się unikatowym dziełem. Po krótkiej przekąsce, wyruszyliśmy do kina 3D, w którym wyświetlono niezwykle poruszający film o „sierocińcu” dla małych małpek i słoni. Dzięki seansowi, dzieci dowiedziały się, że istnieje wiele miejsc zajmujących się opieką nad zwierzętami egzotycznymi i mogły zobaczyć jak taka praca wygląda. Następnie Pani przewodnik zaprowadziła nas do kuźni, gdzie pokazała w jaki sposób pracował kowal. Dzieci miały okazję zobaczyć, jak wyglądała dawna izba i odgadywać do czego służyły znajdujące się w niej przedmioty. Kolejnym punktem programu była galeria: „Skarby Ziemi”, z wystawą skał i minerałów. Wiele radości sprawiła dzieciom zabawa w porównywanie rozpiętości swoich ramion z rozpiętością skrzydeł różnych gatunków ptaków. Mieliśmy okazję pograć na zewnętrznych instrumentach i zobaczyć „WRÓBELKOWO”, czyli małe domki wróbelków. Jednak prawdziwe wyzwanie czekało na maluchów przy drewnianym stole. Gdy pojawiła się Pani Zagadka w żółtej pelerynie, rozpoczęła serię pytań do przedszkolaków. Prawidłowe odpowiedzi wskazały miejsce ukrycia skarbu w „Rajskim Ogrodzie”. „Biedroneczki”, ku zaskoczeniu samej Pani Zagadki, niezwykle sprawnie jak na swój wiek, odpowiedziały na wszystkie pytania i błyskawicznie odnalazły skarb. Przepełnieni radością, mnóstwem doświadczeń i wspaniałymi glinianymi pamiątkami, wróciliśmy do przedszkola. I tylko nielicznych nie zmógł sen w drodze powrotnej.

Aleksandra Zakrzewska